Výlety


Doporučené výlety čerpané z Turistickej mapy na voľný čas,
I. Žitný ostrov – Horný, Mikroregión Pridunajsko, ( SJ, AJ ),
II. Žitný ostrov – Stredný, Dunajská Streda a okolie,

( SJ, AJ, MJ ) od vydavateľstva R.G.T. PRESS, s.r.o. Banská Bystrica, www.rgtpress.sk

Možnosť zakúpenia turistických máp priamo v penzióne.

 

Jednodňové výlety

Bratislava

(Veľká Paka – Bratislava 28 km)
Hlavné mesto Slovenskej republiky – najvzácnejšie historické pamiatky sa nachádzajú v mestskej pamiatkovej rezervácii. Početné múzeá, galérie, koncertné siene, divadlá – kultúrne centrum. Najpozoruhodnejšie objekty: Bratislavský hrad (národná kultúrna pamiatka), Dóm sv. Martina (národná kultúrna pamiatka), Františkánsky kostol, Primaciálny a Grassalkovichov palác, Mestská radnica, Michalská veža, Slovenské národné divadlo, Academia Istropolitana,…
Množstvo športových areálov, plavární a možností rekreačného vyžitia, návšteva ZOO.Informácie: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, tel.: +421/(0)2/16 186, e-mail: bkis@bkis.sk, info@bkis.sk, www.bkis.sk.

Viedeň

(Veľká Paka – Viedeň 90 km)
Hlavné mesto Rakúska. Dominantou Viedne je gotický Dóm sv. Štefana v historickom centre mesta. Ďalšími turistickými atrakciami sú: barokový kostol Karlkirche; bývalá cisárska zimná rezidencia Hofburg, dnes sídlo prezidenta; Horný a Dolný Belveder; kaštieľ Schönbrunn, Umelecko-historické múzeum (Kunsthistorische Museum); Viedenská štátna opera; Parlament; das Burgtheater – Hradné divadlo. Známe je múzeum hodín, múzeum fiakrov… Obľúbenou atrakciou je aj zábavný park Prater s obrovským kolesom. Vo Viedni si prídu na svoje aj milovníci hudby pretože tu pôsobili takí umelci ako Haydn, Mozart, Strauß, Beethoven, Schubert a mnohí iní. Viedenská opera a Viedenská filharmónia je známa na celom svete.Information: Wien Hotels & Info, A – 1025 Wien, Rakúsko, tel.: +43/1/255 55, e-mail: info@wien.info, www.wien.info.

Dunajská Streda

(Veľká Paka – Dunajská Streda 20 km)
Okresné mesto Dunajská Streda (25 500 obyv.) je právom považované za srdce Žitného ostrova, nielen svojou polohou, ale aj výpoveďou krásy, dynamiky, poskytovania kvalitných služieb a prívetivosťou obyvateľstva… Medzi historické pamiatky kúpeľného mesta patrí predovšetkým gotický rímskokatolícky kostol sv. Juraja zo 14. stor. a evanjelický kostol z 19. stor. Milovníci umenia si prídu na svoje v novootvorenej Galérii súčasných maďarských umelcov na Slovensku, ktorá sa nachádza v historickej budove z konca 19. storočia vo Vermesovej vile a taktiež v Žitnoostrovnom múzeu so stálou etnografickou a archeologickou expozíciou, ktoré sa nachádza v Žltom kaštieli – pôvodne baroková stavba z 18. stor. a v 19. stor. klasicisticky upravovaná.
Možnosť športového vyžitia poskytujú: termálne kúpalisko so 7 bazénmi, krytá plaváreň, športová hala, športový štadión a umelá ľadová plocha. V meste sú k dispozícii reštaurácie, kaviarne, cukrárne, denné bary a pivárne. Mesto s dlhou tradíciou využívania liečivých účinkov termálnej vody, Vás dnes očakáva v novom šate. Obnovené a nanovo vybudované služby Termálneho kúpaliska uspokoja aj náročných návštevníkov. Tešíme sa na stretnutie s Vami, vyskúšajte už rokmi overenú dobrú tradíciu. VITAJTE!Informácie: www.dunstreda.sk, e-mail: msu@dunstreda.sk.

Vodné dielo Gabčíkovo

(Veľká Paka – Vodné dielo Gabčíkovo 34 km)
Návšteva komplexu vodného diela s elektrárňou a s 2 plavebnými komorami. Zaujímavá 3-hodinová plavba loďou cez Vodné dielo Gabčíkovo s preplavením plavebných komôr. Fauna a flóra dunajských zákutí, chránené vtáctvo poskytujú príjemný zážitok. Možnosť rybolovu. Značený turistický chodník (pozri tiež kapitoly Turistické zaujímavosti, Zážitky na vode, Turistika).Informácie: www.svp.sk,
ústredňa – tel.: +421/(0)31/554 619, 559 44 51.

Győr

(Veľká Paka – Győr 56 km)
Nachádza sa len necelých 50 km od Dunajskej Stredy. V historickom centre sa nachádza napr.: Bazilika Minor z 11. stor., Biskupský hrad a zámok zo 14. stor. – stála expozícia zobrazujúca život biskupa Vilmosa Apora, Eszterházyho dom s obrazárňou, Múzeum Jánosa Xantusa – historické a vlastivedné múzeum, benediktínsky kostol sv. Ignáca zo 17. stor., cirkevná pokladnica a knižnica, … V mestskej časti Sziget (Ostrov) sa usporadúvajú rôzne medzinárodné kultúrne podujatia, napr.: Mediawave festival. Necelých 20 km od Győru sa nachádza Pannohalma prvá cirkevná inštitúcia Maďarska z 10. stor., pannohalmské opátstvo maďarských benediktínov, ktoré bolo vyhlásené za Svetové dedičstvo UNESCO. V opátstve je aj knižnica s prvou listinou z r. 1090 a 350 000 iných zväzkov. Arborétum (400 druhov rastlín). Časť opátstva sa dá navštíviť s miestnym sprievodcom.Informácie (Győr): Árpád u. 32, 9021 Győr, Hungary, tel.: +36/96/336 817, fax: +36/96/311 771, e-mail: gyor@tourinform.hu. Informácie (Pannonhalma): tel.: +36/96/470 021; Pax Tourist, Vár u. 1, 9090 Pannonhalma, Hungary, tel.: +36/96/570 191, fax: +36/96/570 192.

Šamorín

(Veľká Paka – Šamorín 8 km)
Kalvínsky reformovaný kostol z 13.stor. s nástennými maľbami a freskami (najkrajší gotický kostol Žitného ostrova), rím.kat. kostol Nanebovzatia Panny Márie, evanjelický kostol, románsky kostolík, synagóga, Vlastivedné múzeum, jazdecký areál. V Čilistove letná rekreačná oblasť pri Dunaji.Informácie: www.samorin.sk

Senec

(Veľká Paka – Senec 26 km)
Historickými pamiatkami sú kostol sv. Mikuláša, pranier („Stĺp hanby“) zo 16. stor., evanjelický kostol, synagóga, Turecký dom. Stredisko letnej rekreácie. Slnečné jazerá – komplexne vybavený areál, tobogany, požičovne, športoviská.Informácie: TIK, Mierové nám. 19, Senec,
tel.: + 421- 2 / 45 92 82 24, www.senec.sk.

Pezinok

(Veľká Paka – Pezinok 51 km)
Z historických pamiatok je to predovšetkým zámok s parkom, gotický kostol s hodnotným interiérom, meštianske a vinohradnícke domy, Malokarpatské vinohradnícke múzeum. Známe sú Malokarpatské oberačkové slávnosti.
Dnes stredisko vinohradníctva a vinárstva so štýlovými vinárňami.Informácie: www.pezinok.sk